Minu unistuste päev

Mooni unistuste päev

Päev, mil sai alguse tõeline sõprus


Maskeerunud detektiivid

Mooni unistuste päev oli mitmes mõttes väga eriline. Kõik algas sellest kui võtsime ühendust Mooni ema Kristaga ja leppisime kokku, et unistuste päev võiks tüdrukule tulla üllatusena. Nii panimegi oma tiimiga pead kokku, koostasime küsimustiku ja tutvustasime kohtumisel end uuringufirma küsitlejatena. See oli nagu põnev detektiivitöö, kus katsusime aru saada, mis teemad Moonil silmad päriselt särama löövad.

Laulutund muusikakoolis ja kohtumine Liis Lemsaluga

Mooni musikaalsus ja armastus laulmise vastu tulid välja juba esimesel kohtumisel. Mooni ema saadetud videost nägime kohe, et sellel tüdrukul on karakterit ja julgust esineda ka suuremale publikule. Selgus, et Mooni lemmiklaulja on Liis Lemsalu ja lemmiklaul “Sel ööl on tunne” filmist “Eia jõulud Tondikakul”.

Otsustasime korraldada Moonile laulutunni Hanna-Liina Võsa muusikakoolis, kus armastatud laulja tegi koos Mooniga erinevaid hääleharjutusi. Üheskoos lauldi mitmeid kordi ja õpiti laulu “Sel ööl on tunne” ning hetkel kui Mooni laulis juba päris soravalt, kingitud kuldne mikrofon käes, astus tasakesi ruumi Liis Lemsalu ja ühines laulmisega. Oh seda üllatust, õnne ja lapserõõmu kui Mooni pööras end ümber ja nägi enda ees korraga elusuuruses Liisi, kes ütles: “Kes see laulab siin nii kenasti!” Erilised hetked, rõõmupisarad ja soojad kallistused täitsid kogu ruumi ja sellest said osa kõik kohalviibijad. Mooni laulis ja tantsis kogu südamest nagu ei kunagi varem.

Maitsev pasta ja unistus oma poest

Ülevad hetked seljataga, suunduti Solarise Vapianosse, kus kõiki unistuste päeva osalejaid kostitati maitsva lõunasöögiga. Valikus oli nii pasta, risotto kui erinevad salatid ja loomulikult laste lemmik - jäätis. Mooni tellis endale pesto pasta, Coca-Cola ja magustoiduks šokolaadijäätise. Eriti maitsev oli süüa ka värskelt küpsetatud ciabattat koos oliiviõliga, enne kui põhiroad lauda saabusid.

Mooni unistuste päeval olid kaasas nii tema ema Krista kui kaks venda Karl ja Robert. Samuti Mooni hea sõbranna Isabel, kes on tüdrukut mitmeid kordi ka haiglas toetamas käinud. Ja siis veel Minu Unistuste Päeva vabatahtlikud, fotograaf ning videograafid.

Peale kosutavat lõunasööki ootas Moonit aga uus üllatus Kaubamajas, sest tüdruk unistas poeomanikuks saamisest. Kaubamaja väljapanekute spetsialist Mari rääkis Moonile, kuidas toimub suures poes kaupade sättimine müügisaali. Mooni sai ka ise võimaluse lapsmannekeeni riietada ja pähe proovida nii parukaid, prille kui muid aksessuaare. See oli kahtlemata lõbus ja vahva tegevus, eriti kui seda sai teha koos oma hea sõbranna Isabeliga. Kaubamaja külaskäik lõppes Moonile aga ilusa üllatusega, sest riided, mis Mooni mannekeenile selga proovis, kingiti talle päriseks.

Mooni teledebüüt “Hommik Anuga” saates

Kaubamaja kingitud uhiuus seelik, pehme kampsun ja käevõru ühes, oligi kätte jõudnud Mooni seiklusrikka päeva teine osa. Moonil oli veel kaks suurt soovi – julge tüdruk unistas televisiooni pääsemisest ning kohtumisest sõbraga, kellel oleks samasugune haigus ja kes mõistaks kõige paremini, mida Mooni igapäevaselt peab üle elama.

Küsisime Moonilt, kas ta sooviks olla osaline väikeses saates või olla telesaate peastaar. Meie südikas ja vapper Mooni soovis olla tähelepanu keskpunktis ja ta tahtis rääkida oma haigusest, et inimesed teda paremini mõistaksid. Nii võtsimegi ühendust Anu Välbaga ja hakkasime hoolikalt planeerima saates osalemist.

Kohtumine Eesti ühe armastatuima saatejuhi Anu Välbaga oli ääretult südamlik. Mooni ja Anu kallistasid teineteist ning kogu ruumi täitis ehe rõõm ja positiivne ootusärevus, et midagi väga erilist hakkab kohe juhtuma. Moonile tehti grimmitoas lapselik meik, juuksur sättis tema juukseid, helimehed paigaldasid mikrofoni ja nii võiski Mooni, värvilised õhupallid kindlalt peos, sammuda Rahvusringhäälingu kõige suuremasse stuudiosse.

Anu ja Mooni läksid kahekesi ning vestlesid südamlikult “Hommik Anuga” saates (vaata siit) Mooni suurest unistusest pääseda televisiooni ja tema haigusest – juveniilsest idiopaatilisest artriidist ehk kroonilisest liigesepõletikust. Sel hetkel, kui Mooni rääkis oma valudest, võis suures stuudios kuulda nõela kukkumist. Kuigi rahvast oli ruumis palju ja sagimist üksjagu, jäid kõik korraga vaikseks ja inimesed kuulasid. Aeg peatus ja sõnad liigutasid.

Südamlik esmakohtumine sõbraga

Ühel hetkel küsis Anu, kas Moonil on mõni selline sõber ka, kellega saaks jagada oma muret ja kes päriselt ka saaks aru, mis haigus tal on ja kuidas ta end tunneb, mille peale vastas Mooni: “Ei, mul pole praegu sellist sõpra, aga tahaks!” Anu vaatas Moonile sügavalt silma, soe naeratus näol, ja ütles: “Mooni, meil on sulle üks üllatus.”

Mooni juurde diivanile tuli 9-aastane Kristelle Tartust, kellel on täpselt samasugune haigus kui Moonil. Kristelle tõi Moonile kingituseks endaõmmeldud koti ja kaisuka. Tuli välja, et Moonil ja Kristellel on väga palju ühist – lisaks samale haigusele, meeldivad mõlemale ilusad riided ja mõlema tüdruku lemmiklaulja on Liis Lemsalu.

Salvestuse lõppedes said stuudios esmakordselt kokku ka Mooni ja Kristelle vanemad. Tegime koos Anu, Mooni, Kristelle ja teistega ühiseid pilte, kallistasime, tänasime ja tundsime end tõesti õnnelikena, et ühe väikese tüdruku unistuste päev võib päriselt olla positiivne, elumuutev kogemus. Veel samal õhtul, peale saate salvestust kirjutas Mooni ema: “Me siiani täielikult eufoorias ja Mooni juba disainib paberil kleite, mida Kristelle saaks pärast õmblema õpetada. Juba helistasid ka.” 

MOONI EMA KRISTA TAGASISIDE

Suured suured tänud Minu Unistuste Päeva meeskonnale ja kõigile, kes seda fondi toetavad. See, mida seal tehakse on fantastiline! See muudab elusid ja paneb unustama raskemad hetked argipäevas.

Soovime Mooniga tänada väga sooja ja toredat Hanna-Liina Võsa, kes õpetas oma Muusikakoolis Moonile laulmise tehnikaid ning aitas õppida Liis Lemsalu laulu “Sel ööl on tunne” laulmist ja tantsimist. Suure üllatusena Moonile tuli sinna ka Liis Lemsalu, kui Mooni hoogsalt just esitas meile tema laulu. Liis hiilis vaikselt ukset sisse otse Mooni selja taha ja hakkas sujuvalt laulma koos temaga kaasa. Mooni oli väga, väga õnnelik, et sai kohtuda Liis Lemsaluga, teda kallistada ja koos temaga laulda/tantsida.

Täname Vapianot, kus saime einestada maitsvaid roogasid pastast salatini ja lõpus ka maitsvaid desserte. Sellega veel kõik ei lõppenud. Kaubamaja lasteosakond koos oma väga toreda meeskonnaga aitasid Moonil aimu saada riideärist ja moest, seal sai riietada nukust modelli ja pärast kinkis Kaubamaja selle komplekti Moonile.

Pea nädala pärast ootas Moonit veel kaks üllatust, mis olid ühed suuremad unistused – esineda televisioonis ja leida endale sõber, kellel on sama haigus. See kõik ja rohkemgi veel kui oskasime oodata, sai teoks saates “Hommik Anuga”. Mooni sai olla saates iseendana ja rääkida oma haigusest, et inimesed mõistaksid teda ja seda haigust rohkem. Anu on uskumatult armas ja soe inimene ja see viis, kuidas ta Moonit intervjueeris oli liigutav ja läks südamesse.

Saade kulmineerus üllatusega ja see oli sõber Kristelle, kellel on samuti krooniline liigesepõletik. Tüdrukute huvid on erakordselt sarnased ja vahemaa ei heiduta. Vaid loetud päevad peale “Hommik Anuga” saadet tabas Moonit veel üks liigutav kohtumine. Täiesti juhuslikult kohtas Mooni koolist koju tulles Fahelmanni kohvikus oma lemmiklauljat Liis Lemsalu ja nad vestlesid tervelt pool tundi. See on kui unenägu, kuid kõik juhtub päriselt!

Uskumatu, kui palju on meie ümber siiralt häid ja toetavaid inimesi. Suured kummardused ja südamest tänud kõigile, keda me selle teekonna vältel kohtasime ja kes aitasid Mooni unistustel täituda!

Tahan ka tänada Tallinna Lastehaigla kõiki õdesid ja Mooni raviarsti Mari Laant - te olete imelised ja teete oma tööd südamega. Suur, suur aitäh!

VABATAHTLIKUD:  Kaisa Saarmann, Teele Kants, Ave Pilt, Ken Tiivel

Toetajad

Ma armastan aidata     Kaubamaja     Hommik Anuga     Anu Välba     Liis Lemsalu    Hanna-Liina Võsa    Vapiano Eesti     
Aire Kurgpõld      Sören Tali     Marika Vana     Timo Anis Photography      Kristelle Disain     Perekond Karu