Maria-Loviise unistuste päev

Toetajad ja koostööpartnerid

Ma armastan aidata, PROTO Avastustehas, Tallinna Loomaaed, Ott ja Matilda-Laulasmaa Kohvik, LaSpa Laulasmaa, ELMO RENT 2.0, Fotograaf Ander Iva, Ahhaa, Apollo Raamatud, Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik ja dr Urve Õim.

Vabatahtlikud

projektijuht Kati Siilbek, Kaisa Saarmann, Laura Nurk-Tamm, Elge Lind (keeletoimetaja)

Continue Maria-Loviise unistuste päev

Elu parim päev on unistuste päev

Maria-Loviise on terane 8-aastane tüdruk, kes sattus Minu Unistuste Päeva programmi möödunud sügisel, kui ta osales parima sõbrana Karl Hermani unistuste päeval. Avastasime, et Maria-Loviise pole enda personaalset päeva veel saanudki ning nii palusimegi tema arstil tüdruku meie programmi nomineerida.

Ema Egle kirjutab: „Kuna Maria-Loviise sündis sügavalt enneaegsena ja võitles oma elu eest, on tema diagnoos spastiline dipleegia, mis tähendab seda, et tema jalad ja käed on toonuses. Diagnoosi tõttu vajab Maria oma kõrvale kedagi 24/7, sest ta ei saa üksi hakkama. Pere jaoks tähendab see haigus elu kohandamist lapse järgi”.

Vaatamata füüsilistele väljakutsetele on Maria-Loviise oma ea kohta erakordselt nutikas. Tüdruk õpib Tapa Keelekümbluskoolis, kus ühel päeval on tunnid eesti keeles ja teisel päeval vene keeles. Maria valdab puhtalt inglise keelt ja seda nii rääkides, lugedes kui kirjutades. Koolikaaslased on Maria-Loviise kenasti omaks võtnud, kuigi ta on teistest pisut erinev.

„Kui sul on puudega laps, pead sa kogu aeg võitlema tema õiguste eest. Mul on kahju tunnistada, aga meie riigis ei tea isegi sotsiaalvaldkonnas töötavad inimesed, mida tähendab puudega laps. Veel vähem seda, kui palju energiat ja jõudu see nõuab,” jutustab ema Egle ning lisab: „Eks meilgi on olnud halvemaid ja paremaid aegu, aga tänu SDR operatsioonile ning treeningutele suudab Maria liikuda käest kinni hoides. Treenime edasi ja loodame, et ühel päeval sünnib ime ning Maria saab üle oma hirmudest ning suudab iseseisvalt käia.”

See tüdruk oskab unistada

Maria-Loviise unistuste väljaselgitamine toimus mängleva kergusega, sest tüdruk on vahetu ja jutukas ning jagas juba esimesel kohtumisel õhinal oma mõtteid lemmiktegevuste ja hobide kohta. Nii selguski, et Maria-Loviisele meeldib katsete tegemine, meeldivad kõik loomad, veega seonduv, lugemine, ratsutamine.  Lisaks oli üks salasoov Marial veel – ta soovis Teslaga sõita.

Päeva algus Tallinna loomaaias

Maria-Loviise unistuste päev algas Tallinna loomaaia väravas, kus kohtusime oma toreda giidiga. Veetsime järgmised poolteist tundi erinevaid loomi uudistades ja nende käitumise kohta palju uut õppides. Kui olime lasteloomaaias madudele, jänkudele ja kitsedele pai tegemisega veidi juba aega veetnud ning neile söögi ära andnud, liikusime edasi eksootilisemate loomade juurde. Personaalselt Maria-Loviisele tehtav ekskursioon võimaldas Marial esitada nii palju küsimusi, kui vähegi tekkis ja muidugi saada kõigile oma küsimustele ka vastused. Selgus, et Maria teab loomadest väga palju, millele lisandus nüüd rida uusi teadmisi. Loomaaias läks aeg lennates, sai nalja ja naerda ning kui poleks olnud ootamas järgmisi põnevad tegemisi, oleks seal võinud veeta kogu oma ülejäänud päeva.

PROTO avastustehases

Kui loomaaiast lahkudes ütlesime Mariale, et nüüd lähme PROTO avastustehasesse katseid tegema, oli tema rõõm suur ja nägu naerul. Kohale sõitis Maria oma üllatuseks ning suureks rõõmuks Teslaga, mille olime organiseerinud loomaaia väravasse. Eriti uhkeks tegi asja see, et roolis istus ta oma isa. Selliselt sai Maria liikuda ka järgmisse ja ülejärgmissegi sihtpunkti.

PROTO avastustehases ei olnud Maria varem kunagi käinud ja seega oli põnev avastada nii püsiekspositsiooni kui ka teha katseid personaalselt Mariale mõeldud töötoas. Maria katsetas allveelaeva tegemist, õppis allveelaeva toimimise mehhanisme ja vaatas, kas õnnestub valmis teha kuumaõhupall, mis õhku tõuseks. Tüdrukul on üks oluline ja elus edasiviiv põhimõte ‒ kui ei tule välja, teeme uuesti. Sellise suhtumisega said edukalt tehtud katsed PROTOS ja sellega jõuab tõenäoliselt ka elus kaugele. Põnevust jagus igatahes küllaga. Pärast töötuba sai proovitud, mis tunne oleks päris kuumaõhupalliga sõita.

Üllatused kohvikus

Pärast tegusat päeva oli mõnus veidi istuda, jutustada ja einestada ning Ott &Matilda kohvik on selleks parim koht. Maria oli sinna oodatud, laud oli uhkelt kaetud ja kohviku perenaine võttis meid südamlikult vastu. Tüdruk tundis, nagu oleks kodus või vanaema-vanaisa juures – kõik on nii armas ja hubane.

Kui menüüst valikud tehtud ja tellimused esitatud, ootas Mariat üllatus. Kõigepealt kingikott Apollolt. Kuna Maria-Loviise on väga suur lugeja ning tema lemmikuteks on Harry Potteri lood, siis Apollo poolt oli kingikotti pandud sarja viimane raamat, Harry Potteri pinal ja mängukaardid. Lisaks sellele sai Maria AHHAA Teaduskeskuselt uhke kingikoti, kus oli perepääse keskusesse, meisterdamiskomplekt ja stressipall.

Just siis, kui Maria arvas, et enam üllatusi ei tule, toodi lauale uhke roosa tort. Spetsiaalselt Ott & Matildas tehtud tort oli mõistagi Harry Potterist inspireeritud. Maria oli elevil ja tänulik ning leidis, et see on küll tema parim päev.

Päeva lõpp spaas

Päeva viimane sihtpunkt ei asunud kaugel. Söömast startides oli vaja sõita vaid mõned minutid ning olimegi LaSpa juures. Maria ei olnud kunagi varem Laulasmaal spaas käinud. Kogu peret ootas ees ööbimine, spaakülastus, õhtusöök Rootsi lauas ning järgmise päeva hommikusöök. Arvestades, et kõik veega seonduv Mariale väga meeldib, polnud kahtlustki, et ka päeva lõpp saab olema emotsiooniderikas ja tore.

Ja oligi aeg head aega öelda. Maria kallistas meid kõiki kõvasti (oli seda teinud ka mitu korda varem), lehvitasime ja tüdruku seiklus võiski alata.

Vaata ka neid unistusi

Kirjuta meile, kui soovid kedagi nomineerida!

 

info@minuunistustepaev.ee